Rijksoverheid
Ambtelijk rapport ‘Kansen voor lagere tarieven en beter beleid – Aanpak fiscale regelingen voor een eenvoudiger en beter belastingstelsel’
1 juli 2025
Het belastingstelsel bevat zo'n 200 fiscale regelingen, waarvan een groot deel niet effectief is, achterhaald blijkt of onnodig complex is. Althans dat vinden ambtenaren bij het ministerie van financiën.
Deze regelingen leiden tot onbedoelde neveneffecten, hoge uitvoeringslasten en maken het stelsel moeilijk begrijpelijk voor burgers en bedrijven. Het betreft een ambtelijke voorbereiding, bedoeld om beleidsopties aan te reiken voor een volgend kabinet. Er is dus (nog) geen politieke afzender in de zin van een demissionair minister of staatssecretaris; de brief is afkomstig uit de ambtelijke organisatie van Financiën. Het is wel naar de Tweede Kamer gestuurd.
- Ontdek hier direct het rapport.
- Bijlagen
Bijlage onderzoek – Verlaagde btw-tarief voor personenvervoer
Bijlage onderzoek – Aanvullende verkenning ICTU doelmatiger doneren
Beslisnota’s Doorgeleiden ambtelijk rapport Fiscale Regelingen
Bijlage onderzoek – Verlaagde btw-tarief op genees- en hulpmiddelen
Bijlage onderzoek – Verlaagd btw tarief op isolatiewerkzaamheden
Bijlage onderzoek – Verkenning doelmatiger doneren
Belangrijkste conclusies
- Slechts een klein deel van de fiscale regelingen wordt positief beoordeeld.
- Er is grote winst te behalen door regelingen te vereenvoudigen, aan te passen of af te schaffen.
- Potentiële opbrengst van hervormingen: maximaal € 35 miljard, te gebruiken voor bijvoorbeeld verlaging van de inkomstenbelasting of andere maatschappelijke doelen.
Grote clusters waar volgens de ambtenaren de meeste winst ligt
1 Ondernemerschap en ondernemingen
- Veel regelingen (zoals zelfstandigenaftrek, lage Vpb-tarief) zijn ongericht of werken verstorend op de arbeidsmarkt.
- Beleidsopties richten zich op gelijke belasting van alle werkenden, afbouw van ongerichte regelingen en gerichte stimulering van innovatie en verduurzaming.
2 Verlaagde btw-tarieven
- Onvoldoende effectief in het ondersteunen van lage inkomens.
- Complex en bron van juridische procedures.
- Beleidsopties variëren van volledige uniformering tot gedeeltelijke aanpassing met alternatieve beleidsinstrumenten.
3 Eigenwoningregelingen
- Zorgen voor vermogensongelijkheid, schuldenopbouw en verstoren de woningmarkt.
- Beleidsopties: afbouwen hypotheekrenteaftrek, verhogen eigenwoningforfait, versimpelen regelgeving.
Aanpak individuele regelingen
Ook buiten de grote clusters worden individuele regelingen voorgesteld voor aanpassing, versobering of afschaffing.
Status van het rapport
Dit is een ambtelijk advies, opgesteld op 30 juni 2025. Het bevat géén politieke keuzes of definitieve beleidsbesluiten. Het rapport biedt beleidsopties en is bedoeld als voorbereiding op mogelijke politieke besluitvorming over het belastingstelsel. Draagvlak en maatschappelijke inbreng worden als cruciale volgende stap genoemd, vanwege de grote impact van mogelijke veranderingen.
Relevantie voor de (pop)culturele sector
Voor de culturele sector is vooral de discussie over het verlaagde btw-tarief van belang. Het rapport stelt expliciet dat het verlaagde tarief als beleidsinstrument wordt betwijfeld en uniformering van het btw-tarief een serieuze optie is. Dit kan wederom gevolgen hebben voor onder meer kaartverkoop en toegankelijkheid van cultuur.