Bron

Den.nl

Digitale wet- en regelgeving voor de cultuursector: een praktisch overzicht

11 juni 2026

Als culturele organisatie heb je te maken met steeds meer digitale wet- en regelgeving.

Dat komt doordat steeds meer onderdelen van het werk digitaal verlopen: online ticketverkoop, publieksdata, nieuwsbrieven, digitale collecties, websites, apps en het gebruik van AI-tools. Ook zijn veel organisaties afhankelijk van externe leveranciers, zoals ticketing- en cloudsystemen. DEN maakte een overzicht van de belangrijkste digitale wet- en regelgeving voor de cultuursector. Van AI en privacy (AVG) tot digitale toegankelijkheid, auteursrecht en cybersecurity. Per onderwerp lees je kort wat de regels inhouden en wat je als culturele organisatie moet regelen.

Klik hier om het overzicht van DEN te lezen met uitgebreide informatie over:

  1. AVG (privacy en persoonsgegevens)
    Verkoop je tickets, verstuur je nieuwsbrieven, werk je met een CRM-systeem of beheer je gegevens van bezoekers, donateurs of vrijwilligers? Dan verwerk je persoonsgegevens en geldt de AVG. De AVG gaat over zorgvuldig en aantoonbaar omgaan met persoonsgegevens van bezoekers en relaties.
  2. Auteursrecht en naburige rechten
    Publiceer je foto’s, video’s, livestreams, collectiemateriaal of educatieve content online? Dan heb je vrijwel altijd te maken met auteursrecht. Auteursrecht bepaalt wie een werk mag gebruiken, delen of publiceren. Naburige rechten beschermen uitvoerende kunstenaars zoals musici, acteurs en dansers.
  3. AI Act (kunstmatige intelligentie)
    Gebruik je AI-tools zoals ChatGPT voor teksten, communicatie, marketing, ondertiteling of collectiebeshrijvingen? Dan krijg je te maken met de AI Act. De AI Act is Europese wetgeving die regels stelt voor het gebruik van kunstmatige intelligentie. Doel is dat AI veilig, transparant en verantwoord wordt ingezet.
  4. Digitale toegankelijkheid (European Accessibility Act)
    Bied je online tickets, informatie of andere digitale diensten aan via een website of app? Dan moet je rekening houden met digitale toegankelijkheid. Sinds 28 juni 2025 geldt de European Accessibility Act (EAA). Deze wet zorgt ervoor dat digitale producten en diensten toegankelijk moeten zijn voor mensen met een beperking. Voor culturele organisaties betekent dit dat digitale dienstverlening bruikbaar moet zijn voor iedereen, ongeacht beperking of hulpmiddel.
  5. Cybersecurity en de Cyberbeveiligingswet (NIS2)
    Werk je met ticketingsystemen, cloudopslag, digitale archieven of andere externe IT-diensten? Dan heb je te maken met digitale risico’s en strengere eisen via leveranciers.
    De Cyberbeveiligingswet is de Nederlandse uitwerking van de Europese NIS2-richtlijn. De wet verplicht organisaties om beter om te gaan met digitale veiligheid en incidenten.