Bron

Reset! Network

Nieuw onderzoek naar BIPoC-representatie in Europese cultuursector: Creative Europe-netwerken kunnen sleutelrol spelen

15 april 2025

Nieuw onderzoek naar BIPoC-representatie in Europese cultuursector: Creative Europe-netwerken kunnen sleutelrol spelen

Een nieuw onderzoek werpt licht op de structurele ondervertegenwoordiging van BIPoC-gemeenschappen (Black, Indigenous, and People of Colour) in de Europese cultuursector.

Zowel op het podium als achter de schermen is deze groep nog altijd nauwelijks zichtbaar. De studie onderzoekt hoe Creative Europe-netwerken, die culturele organisaties uit heel Europa verbinden en hun belangen behartigen bij de EU, actief kunnen bijdragen aan meer representatie en inclusiviteit. Naast het uitgebreide rapport, dat gebaseerd is op interviews en data uit het veld, is er ook een praktische gids verschenen voor culturele spelers.

Ontdek hier direct het:

Deze gids biedt inzicht in relevante begrippen als diversiteit en representatie, schetst de historische context van het probleem en reikt concrete handelingsperspectieven aan. Beide publicaties bepleiten een cultuursector waarin identiteit geen privilege is, maar een vrij en zichtbaar onderdeel van het creatieve proces.

Hoe kan de culturele sector gastvrijer en representatiever worden voor BIPoC-gemeenschappen (Black, Indigenous, and People of Colour)? En welke rol kunnen Creative Europe-netwerken spelen in deze ambitie? Deze netwerken verbinden culturele spelers uit heel Europa en behartigen hun belangen bij Europese instellingen. Dit onderzoek legt een kloof bloot tussen het zelfbeeld van de sector als divers en de huidige praktijk, waarin BIPoC-gemeenschappen opvallend afwezig zijn – zowel op het podium als daarachter.

“Via de vraag wie wie representeert, onderhandelen we over hoe we samenleven in steeds diversere samenlevingen. De vrije expressie van iemands identiteit via creatieve middelen blijft vandaag de dag vaak een privilege dat voortkomt uit een machtspositie – een positie die veelal niet beschikbaar is voor geracialiseerde kunstenaars. Representatie moet dan ook niet alleen toegepast worden op artistieke processen, maar breder: op de expressie van ideeën in het algemeen.”

Twee versies van dit werk zijn beschikbaar:

  1. Creative Europe-netwerken en BIPoC-representatie: bruggen bouwen en barrières doorbreken

Een diepgravend onderzoeksrapport dat onderzoekt hoe Creative Europe-netwerken strategieën kunnen ontwikkelen om de representatie van BIPoC-gemeenschappen in de Europese cultuursector te versterken. Het is gebaseerd op onderzoek onder netwerken, onafhankelijke vertegenwoordigers van BIPoC-belang en Europese instellingen.

  1. BIPoC-representatie in culturele ruimtes: een gids voor actie

Een beknoptere publicatie die historische context biedt bij het gebrek aan BIPoC-representatie in de Europese cultuur, kernbegrippen als diversiteit en representatie analyseert, en uitlegt hoe culturele spelers hiermee aan de slag kunnen voor een meer representatieve praktijk.